Американските законодавци предлагаат забрана на „Тик-Ток“

 

Американските законодавци повторно предлагаат забрана на „Ток-Ток“, социјалната мрежа позната по своите кратки вирални видеа, повикувајќи се на загриженост за националната безбедност.

Тоа е најновиот потег против компанијата, која е во сопственост на кинескиот технолошки гигант „ByteDance“, пишува Би-Би-Си.

Минатиот месец ФБИ изрази загриженост дека Кина може да го користи „Тик-Ток“ за да влијае на корисниците или да ја контролира нивната електроника. Неколку американски држави го забранија тоа од владините уреди. Но, законот има мали шанси. „Тик-Ток“, кој има повеќе од 100 милиони корисници во САД, го нарече потегот политички мотивирана забрана што нема да направи ништо за унапредување на националната безбедност на САД.

Политичките напади врз „Тик-Ток“ се показател за затегнатите односи меѓу САД и Кина, рече Кејтлин Чин, соработник во Центарот за стратешки и меѓународни студии.

Во САД, „Тик-Ток“ беше речиси забранет пред две години по одлуката на Трамп, но тогаш судиите ја блокираа таа одредба и истата не стапи на сила. На крајот ја отповика актуелниот американски претседател Џо Бајден.

Републиканскиот сенатор Марко Рубио, еден од поддржувачите на законот, смета дека одамна требало да се преземат одредени мерки.

„Ова не е за креативни видеа – станува збор за апликација која собира податоци за десетици милиони американски деца и возрасни секој ден“, рече тој.

14.12.2022 - 13:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега