Американски историчари: Бајден е 14-ти најдобар претседател на САД, а Трамп е најлош

Последните анкети не одеа баш во корист на американскиот претседател Џо Бајден. Тој има помал рејтинг од сите претседатели до Двајт Ајзенхауер во оваа фаза од нивниот мандат, а во анкетите заостанува дури и зад поранешниот претседател Доналд Трамп, со кого најверојатно ќе има реванш на есен.

Но, се појави една анкета во која Бајден е далеку пред Трамп. Новата анкета на историчари го рангира Бајден како 14-ти најдобар претседател во американската историја, веднаш пред Вудро Вилсон, Роналд Реган и Улис С. Грант. Според истата анкета, Трамп е на последното место како најлош претседател досега.

Како што пишува „Њујорк тајмс“, Бајден може делумно да му го должи на Трамп своето место во горната третина. Иако го полага правото на историското наследство од управувањето со крајот на пандемијата Ковид, изградбата на национални патишта, мостови и друга инфраструктура и водење меѓународна коалиција против руската агресија, главното достигнување на Бајден, според историчарите, било да го собори Трамп од Овалната соба.

„Најважното достигнување на Бајден можеби е тоа што тој ја спаси претседателската функција од Трамп, продолжи со потрадиционален стил на претседателско лидерство и е подготвен да ја задржи функцијата подалеку од рацете на неговиот претходник оваа есен“, напишаа Џастин Вон и Брендон Ротинхаус, универзитетски професори кои го спроведоа истражувањето и ги објавија резултати во Лос Анџелес Тајмс.

На Трамп можеби не му е грижа што мислат еден куп академици, но треба да се забележи дека тој стои лошо дури и меѓу самоименуваните републикански историчари. Завршувајќи на 45-то место, Трамп заостанува дури и зад неуспешните американски лидери од средината на 19-тиот век кои ја втурнаа земјата во граѓанска војна или ги влошија работите, како што се Џејмс Бјукенан, Френклин Пирс и Ендрју Џонсон.

Како и обично, на врвот се Абрахам Линколн, Френклин Д. Но, некои современи претседатели се поделени меѓу историчарите по партиска линија.

Меѓу републиканските научници, на пример, Реган завршува на петтото место, Џорџ Х.В. Буш е 11-ти, Обама е 15-ти и Бајден е 30-ти, додека меѓу демократските историчари Реган е 18-ти, Буш 19-ти, Обама 6-ти и Бајден 13-ти.

Настрана од Грант и Бајден, најголема разлика има кај Џорџ Буш, кој е 19-ти меѓу републиканците и 33-ти меѓу демократите.

Интригантно е, истакнува Њујорк Тајмс, што Бил Клинтон е еден модерен претседател кој создава малку партиски разлики. Всушност, републиканците го рангираат малку повисоко, на 10-тото место, од демократите, на 12-тото место.

20.02.2024 - 23:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега