„Америка на работ од граѓанска војна, се наоѓаме на прагот од пеколот“: Драматично предупредување на милијардерот

Американскиот милијардер, основач на инвестициската компанија „Бриџвотер асошиејтс“, Реј Далио на Твитер напиша дека Соединетите држави се на работ на граѓанска војна.

„Верувам дека сме на работ на страшна граѓанска војна (како што опишав во серијата„ Промена на светскиот поредок “), каде што сме на раскрсница помеѓу влегувањето во пеколот на борбата или повлекувањето за да работиме заедно за мир и просперитет“, напиша Далио.

Далио посочи дека се поставува прашањето дали претседателот и двете страни ќе го постигнат тоа и додаде дека убави зборови и добар дух не се доволни.

„Луѓето ќе мора да се договорат за„ правење торта “и како да ја поделат, а за тоа ќе бидат потребни револуционерни промени“, напиша милијардерот.

 

Далио оцени дека Соединетите држави сè уште се во „ужасна финансиска состојба“ и дека тие се уште се „ужасно поделени“, но додаде дека му се допаѓа тоа што го слушнал од претседателот Бајден на инаугурацијата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.01.2021 - 09:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега