Амбасадорката на САД во ОН: Руската инвазија ќе предизвика глад кај 40 милиони луѓе

Амбасадорката на САД во Обединетите нации (ОН), Линда Томас-Гринфилд кажа дека руската инвазија ќе предизвика глад кај 40 милиони луѓе, а најмногу ќе биде погодена Африка.

 

САД обезбеди 4,5 милијарди долари за прехранбена безбедност на Самитот на Г7.

„Плановите на САД е да придонесат со 150 милиони евра во нов пакет помош за хуманитарен развој на Африка“, вели таа.

05.08.2022 - 23:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега