Агенти на ФБИ уапсија четворица осомничени за атентатот врз претседателот на Хаити, Моиз

 Агенти на ФБИ уапсија четворица осомничени на Флорида обвинети за клучна улога во заговор за атентат врз поранешниот претседател на Хаити, Жовенел Моиз во 2021 година, соопштија денеска властите.

Атентатот на Моиз во 2021 година создаде политички вакуум во карипската нација и ги охрабри бандите кои имаат де факто моќ во големи делови од главниот град Порт-о-Пренс.

Американското Министерство за правда објави дека приведени се уште седум лица поврзани со убиството на Моиз. 

14.02.2023 - 20:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега