Зошто Јапонките се толку убави - со ова го прават лицето нежно и младолико

Јапонките се убави жени и тоа никој не може да го порекне. Имаат сепцифичен тен како и облик на лицето, а кожата им блеска со порцеланска чистина и убавина.

Многу години научниците проучувале што ја прави нивната кожа долго младолика и чиста, па дошле до заклучок дека тајната е во оризот.

Оризот е богат со линолска киселина, силни антиоксиданси кои стимулираат производство на колаген и ја успоруваат појавата на брчки.

Направете маска од ориз на следниот начин:

-3 лажици ориз

-1 лажица млеко

-1 лажица мед

Сварете го оризот и водата во која сте го вареле ставете ја на страна. Измешајте го оризот со млекото и додадете мед. На исчистено лице нанесете ја маската, Измијте со водата во која го варевте оризот.

Маската ќе ја направи вашата ко=жа хидрирана и здрава и ќе ги отстрани брчките, а антиоксидансите кои се наоѓаат во водата во која е готвен оризот благотворно ќе делуваат на кожата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 11:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега