Златото падна од тронот

Златото е турнато од тронот од страна на неговиот сестрински метал, паладиумот. 

Тој заедно со златото, среброто и платината е еден од најраширените метали, а се употребува во автомобилската индустрија. 

1.252 долари за унца чини паладиумот, а златото се тргува за 1.251 доалр, пишува Новац.хр. 

Снабдувањето со паладиум е ограничено. 208  тони паладиум лани се извадени од рудниците ширум светот. Околу 30 до 40% од неговото производство е во Русија. 

Тој се користи и за накит, електроници, пломби за заби, опрема за хирургија. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2018 - 20:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега