Жените кои работат 3 смена имаат поголем ризик да заболат од рак - на „удар" е оваа професија

 

Жените кои работат ноќни смени докажано имаат поголема шанса да заболат од рак. Новите истражувања покажуваат дека така се зголемува ризокот за заболување од карцином за 19 посто.

Најизложени се медицинските сестри, меѓу кои има 58 проценти заболени отколку од жените од други професии.

Истражувањето е извршено на 61 жени од сите краишта во светот.

 

 

 

 

13.01.2018 - 14:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа