Жан-Пјер: Подготвени сме да воведеме дополнителни трошоци за Русија

САД „никогаш нема да ги признаат“ окупираните територии од Русија како „што било друго туку … дел од Украина“, соопшти Белата куќа, додека сепаратистички лидери во четири региони на Украина велат дека во тек се референдуми за дали да се отцепат и да се приклучуват кон Руската Федерација, пишува „Си-ен-ен“.

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер за „Си-ен-ен“ денеска изјави дека „лажниот референдум“ е „флагрантно кршење на меѓународното право“.

-Што се однесува до она што го правиме, ние сме подготвени да воведеме дополнителни брзи и сериозни економски трошоци за Русија, заедно со нашите сојузници и партнери, како одговор на овие дејствија што ги гледаме моментално, доколку тие продолжат со анексија, појасни Жан-Пјер.

Таа најави повеќе детали на темата наредните денови.

26.09.2022 - 23:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега