Зградите исчезнаа за секунда: Нова застрашувачка снимка покажува колку беше разорна експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

На Интернет се појави ново видео од експлозијата во Бејрут која го  разруши градот.

Прво се гледаше густ час, по првата експлозија и пожар во складиштето, а потоа силна детонација , а зградите исчезнаа.

Потсетуваме дека повеќе од 200 луѓе загинаа во експлозијата во центарот на Бејрут, а потврдено е дека има повредено повеќе од 6000 луѓе, соопшти министерството за здравје во Либан.

Ужасната експлозија во пристаништето во Бејрут била предизвикана од повеќе од 2.700 тони амониум нитрат, кој бил складиран во магацинот шест години, откако бил конфискуван од царинската служба.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.08.2020 - 18:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега