Земјотрес ја стресе Македонија

 

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 21:40 часот е почувствуван во околината на Струмица, соопшти денеска Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот бил на 127 километри југоисточно од Скопје во струмичкото епицентрално подрачје. Неговата Рихтерова магнитуда изнесувала 2.5. 

Претходно земјотрес од 2,7 степени во текот на денот ја стресе Струмица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.10.2019 - 09:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега