Зеколи: Францускиот предлог е лош, но може да ни се понуди и нешто полошо

Поранешниот македонски амбасадор во ОБСЕ Арсим Зеколи смета дека првиот проблем настанал со Преспанскиот договор и поради диктна вклученост на западните дипломати, тој процес се држеше во кординати и се даваше привид на олеснување, но со конкретна цел, да се влезе во НАТО.

За францускиот предлог смета дека е лош.

-Со тоа ќе се согласат сите. Проблем за нас е што тој договор е дериват на Договорот од 2017. Да бидеме внимателен дали е толку лош, бидејќи може да ни се понуди нешто полошо. Пред три години, прашањето за идентитетските спорови беше апсурд, а денес е дел од мејнстримот во Европа, наметнат од Русија кон Украина. Во таа понуда, ја има дефиницијата дека сето наведено не подразбира дека Бугарите го признаваат јазикоти кај нас тоа е интерпретирано како негација, вели Зеколи во „Трилинг“

 

01.07.2022 - 23:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега