Засмејуваше илјадници а балканот го обожаваше- малкумина знаат како го добил надимакот Чкаља

 

Легендарниот актер Миодраг Петровиќ низ целата кариера го носеше надимакот Чкаља, но дали знаете како го добил?

Еден од најпопуларните актери на поранешна Југославија беше Миодраг кој за некое чудо бил роден на Меѓународниот ден на Шегата, први април 1924 година.

Од мали нозе Миодраг бил слаб и висок, а неговите роднини од Крушевац, родум ги опишувале како „чкаљави“

Па така и Миодраг биднал и останал Чкаља.

 

 

 

 

 

20.11.2017 - 18:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа