Загаденоста четири пати над нормалата - ветрот не им помогна на битолчани и струмичани да дишат почист воздух

Ветрот не им помогна на жителите во Битола и Струмица да дишат почист воздух. Таму денес загаденоста на воздухот е четири пати над максимум дозволената граница односно концентрацијата на ПМ10 честички во воздухот измерени до 19 часот, во Битола е 264mg/m3 додека во Струмица 192 mg/m3.

Токму оваа загаденост ги крена граѓаните да организираат протест против енормното загадување во Битола поддржан од многубројни невладини организации на кои им се приклучија и граѓаните на Битола.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2018 - 21:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега