Заев за Груевски: Бегалец кој добил азил, должиме правилна одлука на граѓаните

Премиерот Зоран Заев  денеска по седницата за мандатот на Груевски, прашан дали очекува пратениците да му го одземат мандатот на пратеникот Никола Груевски посочи дека Уставот  и Деловникот на Собранието се многу јасни и дека станува збор за чист случај поради што очекува да се постапи согласно Деловникот.

-За чистите случаи барам да нема политиканство. Имаме бегалец надвор од државата кој добил азил надвор од меѓународните стандарди. Верувам дека најмалку што треба да направи Парламентот е да  ја донесе принципиелната одлука. Тоа не значи дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ му мислат  лошо и за нив е непријател.  Одлуката е принципиелна и треба да се почитува Уставот и Деловникот. Очекувам да се постапи согласно Деловникот зашто тоа им го должиме на граѓаните, посочи Заев.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.05.2019 - 14:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега