Заев за БГНЕС: Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците (ВИДЕО)

„Гоце Делчев е револуционер, и за Бугарите, и за Македонците, кој што се борел и за слободата на Македонија“, и за одринско, и за се.. И тоа е апсолутна реалност, вели премиерот Зоран Заев во интервју за бугарски Бгнес.

На забелешката од новинарот дека тогаш не треба да има никаков проблем да се каже како се чувствувал Гоце Делчев, Заев вели.

„Така е. Ние ги имаме книгите, и тие книги треба да се објават и историчарите тоа да го потврдат, и целото тоа треба да го направиме на најубав начин - како да станеме уште подобри пријатели, уште повеќе да соработуваме, кај младите луѓе да створиме плус атмосфера за да го користат тоа минато како скалило за подобра иднина“, објаснува накедонскиот премиер.

Додава дека ние во земјава веќе, имаме сменето преку дваесетина табли во државата каде што стои бугарски фашистички окупатор. 

„Тоа не е така, Бугарија не е фашизам, Бугарија е нашиот пријател“, објаснува премиерот. 

Новинарот забележува дека  „по таа логика, кога разговарате со госпоѓа Меркел, треба да велите дека се фашисти“. 

Заев со одговор:

„Тоа не е точно. Имало некогаш некоја администрација, во тој момент, на почетокот, после тоа Бугарија се дига заедно со антифашозмот, се бори за слободата, за демократијата, и апсолутно е дел од антифашистичкиот фронт“, е дел од интервјуто на премиерот Зоран Заев. 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.11.2020 - 14:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега