Заев: Ветувањето за плата од 100.000 денари беше за специјалистите, а не за општите лекари

При вечерашното гостување во „21ТВ“ премиерот Заев на прашање, еден лекар дали до крајот на мандатот на Зоран Заев ќе си ја има „ветената“ плата од 100.000 денари, Премиерот истакна дека неговите ветувања биле за специјалистите, а не за лекарите.

„Лекари во брзата помош нема до крајот на мојот мандат да дочека 100.000 денари, заради тоа што тој е општ лекар, но специјалистите ќе дочекаат. Сме ветиле за специјалистите, до 92.000 во просек стигаат примањата на специјалистите во септември, но не е реално исто да биде со општите лекари, ветивме за специјалистите“ рече тој.

 

Но дека покачувањето на специјалистите носи и „спирално“ и други покачувања како што се оние кај лекарите.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.04.2019 - 22:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега