Заев: Верувам дека вечерва ќе донесеме одлука дали ќе има предвремени избори

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ  вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските.  Пред почетокот на седницата на Извршниот одбор премиерот Зоран Заев рече дека направиле анализи, истражувања и консултации со меѓународната заедница, меѓутоа не сака да влијае пред одлуката на Извршниот одбор.

-Одлуката за избори ќе биде во интерес на државата, рече Заев.

За консензуален кандидат, премиерот рече дека негов предлог е да влезат во консултации со сите партии не само коалициски туку и со опозициски, вонпарламентарни и да се обидат да успеат бидејќи концептот е едно општество за сите.

 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 21:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега