Заев: Предвремени параламентарни избори на 12 април

По лидерската средба на Вила Водно, премиерот Заоран Заев соопшти дека прдвремените парламентарни избори се закажани за 12 април

- Тој датум ќе биде велигден и од тој датум почнуваат и постите за муслиманите, па одлучивме тоа да биде и датумот на избори. СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. На ова реагираа претставниците на  ВМРО-ДПМНЕ и побара друг термин, во март или април. На крајот постигната е согласност за 12 април. Лидерите на политичките партии се согласија дека наредната година треба да се спроведе и пописот, но по завршување на предвремените парламентарни избори, рече Заев по лидерската

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.10.2019 - 20:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега