Заев: Правна држава мора да има, ни треба судство кое одлучува, а не застарува предмети

 Треба да ја завршиме борбата за правда. Тоа го очекуваат граѓаните и тоа и ќе го добијат. Ни треба судство кое одлучува, а не судство кое застарува предмети. Правна држава мора да има, порача премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев на денешната трибина „На прав пат“ што во моментот се одржува во салата „Борис Трајковски“ во Скопје.

Ги повика надлежните институции да ја почнат постапката за проверка на имотот на судиите, обвинителите и нивните семејства, а од Судскиот совет побара да ја провери ажурноста на работата на судиите и обвинителите.

– Нема компромис со криминалот и корупцијата. За тие што прават криминал, се знае каде им е местото. Нема судија и обвинител кој ќе го запре овој процес. Еден дел од судството и обвинителството остана последна тврдина на заробената држава. Наместо да се ослободат од сопствените окови, останаа како последни упоришта на заробената држава. Ова мора да престане веднаш. Правна држава мора да има, нагласи Заев пред присутните. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.12.2019 - 15:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега