Заев: Нема веќе понижувања, ни јас ни моите деца нема да бидеме „северномакедонци“

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат Македонија .

 - Во досегашната пракса кај европските политичари и во извештаите на меѓународните институции повеќе од често се споменуваа термините „вашата земја“ и „вашиот народ“ - рече Заев наведувајќи дека со уставни измени нема веќе никој да ја понижува Македонија.

Како договор на прашање кажа Ниту јас, ниту Вие, ниту моите деца ќе бидат „северномакедонци“, имаме додавка северна, ние остануваме Македонија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2018 - 14:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега