Заев: Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, доста беше омраза

 

Јас сум Македонец, кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет, напиша вечерва на својот Фејсбук профил, премиерот Зоран Заев.

Додава дека единствената разлика не е идентитетската, туку и таа во однос на различните погледи на светот.

-Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас. Поважна и посериозна е разликата во нашите светогледи. Јас работам на доближување на ставовите околу разликите и знам дека тоа е можно само преку размена на идеи и мислења, а не преку навреди и недолични пораки. Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, а не говор на омраза. Доста беше омраза!, нагласува Заев во својот пост на Фејсбук. 

Јас сум Македонец  кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски...

Posted by Zoran Zaev on Saturday, 28 November 2020

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.11.2020 - 21:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега