Заев: Лицата со попреченост имаат право на еднаквост и недискриминација

Лицата со попреченост имаат право на еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правен капацитет, пристап до правда, здравство, политичко учество, вклучително и правото да гласаат и да бидат гласани на избори.

Ова денеска на својот Фејсбук профил го напиша премиерот Заев.

- На одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост (3 декември), го потврдуваме нашиот стремеж за целосно вклучување на лицата со попреченост во општеството, бидејќи попреченоста е прашање на перцепција, напиша тој.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.12.2019 - 17:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега