Заев: Ќе воведеме програма за сеопфатно сексуално образование кај деветтооделенците

За превенција и заштита на тинејџерите од сексуално преносливи болести и несакана бременост, ќе се воведе програма за сеопфатно сексуално образование кај деветтооделенците. Ова го напиша вчера премиерот Заев на Фејсбук.

- Пилот програмата ќе биде воведена во четири училишта, две во урбана средина, едно во рурална средина и едно училиште каде мнозинство од учениците се од малцинските етнички заедници, напиша тој.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2019 - 09:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега