Заев: Изборните реформи ќе го гарантираат правото на избор

Премиерот Зоран Заев се огласи на Фејсбук.

- Македонија во процесот на демократизација на нашата земја. Заедно со министерката Рената Дескоска, на денешната средба ѝ се заблагодаривме на амбасадорката Сибил Зутер Техада за нивните заложби. На средбата ги потврдивме нашите заеднички цели: зајакнати институции за спроведување фер и ефикасни изборни процеси, поголема демократизација на партиите и политичкиот систем и вклучување и поддршка на граѓанскиот сектор во следењето на изборните ветувања на политичките партии.

Подготвени сме за поддршка во изборните реформи, коишто најдобро ќе го гарантираат едно од основните човекови права - правото на избор, напиша тој.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.06.2019 - 21:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега