Заев: Џабе ми барате оставка - не си одам

Џабе ми барате оставка. На чело на СДСМ сум помалку од 11 месеци а Конгресот ми даде мандат од 4 години. Атмосферата на Бихаќка се вжештува о точка на вриење. Од момент во момент се поголем број членови на Централниот одбор бараат и Заев и Шеќеринска да си заминат. Обвинувања, високи тонови, нервоза. На лидерскиот двоец му се замерува за носечката улога во рушењето на отпорот на Бранко Црвенковски. Заев и Шеќеринска одбиваат да ја превземат одговорноста.

Сепак, ситацијата во Централниот одбор на СДСМ е таква што Заев може да ја протурка својата одлука за враќање на мндатите и покрај тоа што има големи несогласувања. Уште со превземањето на партијата Заев направи речи си целосен ремонт на Централниот одбор и таму постави свои кадри. 

Слична е ситуацијата и со Конгресот на СДСМ, каде Заев има поддршка од мнозинството делегати кои исто така самиот ги постави. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Врие на Бихачка: Заев целосно разголен

Долга ноќ на Бихаќка: Оставка на Заев или враќање на мандатите?

ЦО на СДСМ: На големо се бара оставка од Заев

Заев пред ЦО на СДСМ: Моравме да одиме на избори за да докажеме дека сме подобри од ГРОМ

Еско Рахиќ до Заев: Ќе бидеш сменет на Конгресот на 11 мај

30.04.2014 - 22:20

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега