Заборавете на водени топови, една пушка решава се- Кинеско оружје за растерување на толпа луѓе

Кина развила прва сонична пушка која оже да растера поголема група на луѓе, така што емитува нискофрекфентни звуци, по што предивикува болки во ушите, очите, но и во внатрешните органи.

Во изработка на ова оружје учествивале експерти од восјската и полицијата, пренесува „Дејли Меил“.

Испитувањата покажуваат дека овие нискофрекфентни звуци кај човекот предизвикуваат различни тегоби, вртогалвици, мачнини, грчеви во цревата и тешко оштетување на органите кое може да доведе и до инфракт.

Соничното оружје ќе се полни на гас, кој кога се загрева овозможува оружјето да ги емитува тие звуци.

Нивната цел е ова оружје еден ден да се произведува масовно, па наместо водени топови, гумени кушуми и димни бомби или солзавец, да се користат овие пушки за растерување на маса луѓе.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.09.2019 - 11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега