За викенд се затврата сѐ: Кафулињата, трговските центри и фризерските салони во Србија ќе бидат затворени од петок до понеделник

 

Владата на Србија го прифатила предлогот на медицинскиот дел од кризниот штаб да се воведат уште построги мерки, а од петок сите угостителски и трговски објекти, освен продавниците за храна, ќе работат до 17 часот во работните денови, а ќе бидат затворени од 17 часот во петок до понеделник во 5 часот, дознава Курир.РС.

Според неофицијални информации на весникот, Владата на Србија го прифатила предлогот на медицинскиот дел од кризниот персонал за воведување на уште построги мерки, а од петок сите угостителски и трговски објекти, како и сите трговски центри, игротеки, кладилници, фризерници и салони за убавина ќе бидат отворени во работните денови до 17 часот, додека за време на викендите ќе бидат затворени.

Неопходни се нови мерки, бидејќи во Србија секој ден се „соборуваат“ црни рекорди, а само вчера беа регистрирани рекордни 7.999 новозаболени лица, а 48 лица го загубија животот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.12.2020 - 09:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега