За успешноста на новата терапија за ковид-19 ќе се знае по една недела

Новата терапија им е дадена на сите кај кои е индицирана согласно проверките на функцијата на срцето, како на пациентите на Инфективната клиника, така и кај сите што се на домашно лекување.

– Во однос на успешноста мислам дека е рано да се каже, треба да поминат неколку денови. Се очекуваат првите резултати 5-7 дена по приемот на терапијата – рече министерот за здравство Венко Филипче.

Од утре почнува со организација на работата и Клиниката за кожни болести каде ќе се воспостави системот со амбуланти.

-Утре ќе бидат готови тестовите на вработените во Заводот за рехабилитација во Козле и ќе информираме најдоцна до вторник како ќе функционра Заводот. Најверојатно само амбулантски – рече Филипче.

Тој најави дека слепите лица кои работат во Заводот за рехабилитација во Козле може да бидат ослободени сега кога ќе има реструктуирање на работата во Заводот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.03.2020 - 14:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега