За Нејмар платија 222 милиони, а за борба против коронавирусот донираат 100.000 евра

Францускиот фудбалски клуб Пари Сент Жермеин ќе донира 100.000 евра за борба против коронавирусот.

Медиумите веднаш остро регираа на ова бидејќи ПСЖ  е „сопственик“ на двата најскапи трансфери во историјата на фудбалот.

Тие за Нејмар платија 222 милиони евра, а за Килијан Мбапе 180 милиони.

ПСЖ објави дека ќе се приклучи на организацијата СПФ и ќе донира 100.000 евра за борба против коронавирусот и се надева оти така ќе ги привлече и другите клубови да учествуваат.

Од друга страна, играчите како Јулијан Дракслер и Тило Керер веќе донираа околу милион евра.

Коронавирусот во Фрација зарази над 16.000 луѓе, а досега умреа повеќе од 650.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2020 - 23:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега