За 24 часа бројот на мртви во Португалија се искачи за 40 отсто

Бројот на мртви од Ковид-19 во Португалија во последните 24 часа се искачи за 40 отсто, покажуваат официјалните податоци.

Португалските здравствени власти денеска објавија дека во таа држава од коронавирусот умреле уште 17 луѓе, со што вкупниот број се искачи на 60.

Бројот на потврдени случаи се покажил за 18 отсто, па вкупниот број сега ја помина границата од 3.500.

Во болница сместени се 252 лица, од кои на 62 им е потребна интензивна нега.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.03.2020 - 20:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега