Вучиќ за Еуроњуз: Србија избра да ја преземе борбата за вакцините во свои раце, наместо да бара помош од другите

 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се вклучи на вестите на каналот Еуроњуз и рече дека Србија избра да ја преземе борбата за вакцините во свои раце, наместо да бара помош од другите.

– Нашето искуство покажува дека сите овие вакцини биле многу безбедни. Некои вакцини од исток беа дури и побезбедни од оние на запад, но сите беа одлични. Без сомнение можам да ви кажам дека една од тие вакцини го спаси животот на мајка ми, која беше хоспитализирана. Таа добила антитела од вакцината, па според моето лично искуство можам да кажам дека направивме нешто добро за нашиот народ – рече претседателот.

Тој посочи дека многу европски земји примиле вакцини, но дека Србија не доби вакцини од програмата Ковакс.

– Добивме вакцини од нашите билатерални договори со САД, Кина и Русија, но не примивме вакцини од ЕУ. Не критикувам никого, се надевам дека ќе добиеме вакцини од ЕУ и од тоа ќе ни донесе корист, но моравме да се грижиме за себе – рече Вучиќ.

Претседателот исто така информираше за ова вклучување на неговиот официјален Инстаграм профил.

– Србија не можеше да избере. Всушност, ние само сакавме и денес сакаме да спасиме животи на луѓе во Србија. За Еуроњуз, повторив колку сум горд на нашите добри резултати во вакцинирањето на населението. Ви благодариме на Изабел Кумар за можноста да ги презентирате резултатите на Србија – напиша Вучиќ.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.02.2021 - 20:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега