Вучиќ воведе рестриктивни мерки: Ако не дадат резултати ќе го затвориме Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека две недели ноќните клубови и „сплавови“ ќе се затвораат од 23:00 до 06:00 часот, но истото ќе важи и за кафулињата и студентстките клубови.

-Би сакал да имаме поповолна ситуација, но најголем проблем е Белград. 82,5 отсто од заразените се во Белград, вели Вучиќ.

Тој објасни дека во српската престолнина живее 22 отсто од населението и оти Белград е ново жариште.

Најавено е затворање и на студентските домови. Меѓутоа, белградските медиуми пишуваат дека откако Вучиќ разговарал со студентите, таа одлука е повлечена.

За студентите кои нема да ги почитуваат мерките следува казна меѓу 5.000 и 6.000 динари (2.600 – 3.100 денари).

Во затворен простор ќе биде дозволено собирање до 100 луѓе, а на отворено до 500.

-Тие мерки кои стапуваат во сила од утре, а ако не дадат резултати и не биде доволно ќе одиме понатаму. Да можев да одлучев сам би го затворил Белград и би вовел полициски час, истакна Вучиќ, додавајќи дека ако мерките не дадат резултати во следните четири дена српскиот главен град ќе биде затворен.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.07.2020 - 23:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега