Вучиќ се сретна со Ескобар: Србија е сериозна земја која ќе го одржува мирот во регионот

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна во Брисел со заменик-помошник државниот секретар на САД, Габриел Ескобар.

„Во отворен разговор со Ескобар посочив дека Србија како сериозна, доверлива и одговорна страна ќе продолжи да прави напори за да го одржи мирот, стабилноста и напредокот на регионот“, кажа Вучиќ.

Утре треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел, каде што средба ќе имаат Вучиќ и косовскиот премиер Албин Куртин.

17.08.2022 - 23:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега