Вучиќ: Ако постигнеме договор со Косово очекувам влез во ЕУ во 2025 година

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека доколку Србија и Косово постигнат каков било договор во врска со тереторијалните граници на Косово мора да Србија да добие гаранција дека ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

„Ако биде постигнато решение, тоа би требало да биде сопфатен договор што ќе ги вклучи не само односите меѓу Србите и Албанците на Косово, туку би морал да го вклучи и решавањето на патот на Србија кон ЕУ и економскиот напредок“, рече Вучиќ.

 

 

 

14.09.2018-11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега