Вселенски спектакл: Прв пат по 800.000 години (ВИДЕО)

НАСА уште во август најави дека во наредниот период ќе дојде до промена на поларитетот кој се менува во просек на секои 11 години, додека тоа во случајот со Земјата последен пат се случило пред 800 000 години.

 Соларниот физичар Тод Хексеме од универзитетот Станфорд смета дека промената на поларитетот би можела да предизвика бран реакции во целиот Сончев систем.

Промената овозможува дополнителна заштита од космичкото зрачење, но може негативно да влијае на временските услови на Земјата.

19.11.2013 - 09:34

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега