Вршеле лабораториски испитувања без „зелено светло“ од МЗ: Кривична си „заработи“ и болницата, и директорот

 

СВР Охрид поднесе кривична пријава против приватна здравствена установа од Охрид  и против директорот С.М.(57) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „издавање и употреба на невистинито лекарско или ветеринарно уверение“, соопшти МВР.

Како што обајснуваат од полицијата, по преземени мери и извршена контрола било утврдено дека во приватната здравствена установа се вршеле лабораториски испитувања за кои здравствената установа немала дозвола од Министерството за здравство.

12.02.2024 - 18:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега