Врнежите вечерва постепено ќе престануваат, температурата до -10

Врнежите од снег во текот на вечерните часови постепено ќе престануваат, а температурата ќе биде во интервал од -10 до -2 степени.

Најмногу снег има на Маврово 83 см. Следат 68 во Пожаране, 52 Лазарополе, 33 Дебар, 30 Тетово, 29 Тополчани, 28 Ѓуриште, 26 Кр.Паланка, 23 Берово и Крушево, 21 Битола, 20 Охрид, 18 Скопје-Петровец и Куманово, 17 Штип, 15 Скопје-З.Рид, 14 Прилеп, 12 Струмица и Д.Капија, 10 Виница и 8 см во Претор.

Попладне времето во Македонија ќе се задржи облачно, студено и ветровито со локални врнежи од снег со слаб интензитет. Дува засилен северен ветер кој во Штип достигнува брзина од 75км на час.

Во Скопје ќе биде облачно со повремен слаб снег и со умерен до засилен северен ветер. Температурата ќе биде околу -7 степени.

 
 
06.01.2017 - 15:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа