Времето во Европа полудува: Силни ветрови и град на југоисток, а на север вистинско лето

Во Скандинавските земји завладеа вистинско лето, што е необично за нивната географска положба.

Но во земјите на Средна Европа дојде до пад на температурите, каде е можно локално невреме, дожд, грмежи и град.

Според податоците на метеоролошкиот институт во последните 24 часа најтопло било во Финска.

finska-vrijeme

Додека Скандинавија се грее на летни температури, на југоистокот од Европа се забележува развој на силен ветер и град.

Наредните пет дена во Европа се очекуваат високи температури, и тоа над просечните за ова време од годината.

 

 

 

17.05.2018 - 09:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега