Вознемирувачко видео: Морничави сцени од Кина - луѓето паѓаат како покосени поради корона вирусот

Новиот вирус, кој досега усмрти повеќе од 20 лица во Кина, има способност да се адаптира и мутира, поради што е тешко да се држи под контрола епидемијата, предупредиле кинеските здравствени работници.

Генералниот директор на кинескиот Центар за контрола и превенција од болести, Гао Фу изјавил дека коронавирусот потекнува од пазарот за нелегална трговија со диви животни, пренесува Ројтерс.

Затоа, треба да се напомене дека СЗО вчера донесе одлука засега да не се воведе вонредна ситуација на глобално ниво поради ширење на вирусот.

Од друга страна, морничави сцени од Кина ги преплавија социјалните мрежи. Луѓето поради новиот вирус паѓаат како покосени по улиците.

Слични сцени се забележани и во поедини болници.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.01.2020 - 08:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега