Возилото во кое се возеше Вучиќ во Загреб на сите им „падна во очи“- вреди повеќе од милион евра

 

Јутарњи лист открива во каква лимузина го возеа Вучиќ низ Загреб, колку вреди, но и колку е безбеден.

При посета на Хрватска, Српската делегација во колоната од 15-црни лимузини и џипови кои се снимени на Авенијата на Хрватската братска заедница беше приметлив „Audi8 L секјурити“ со белградска ознака BG 1108-11. Станува збор за блиндирана верзија на германскиот производител со ниво на балистичка заштита 9, чија каросерија е направена од материјал вообичаен во производството на воени возила и отпорна е на куршуми од пушка, со моќност од 425 коњски сили, која достигнува стотка за 6,5 секунди, а нето цената е повисока од 135.000 евра.

Ауди тврди дека тоа е најбезбедното возило кое го направиле досега.

Приметно беше дека, за разлика од посетите на други државници по должината на целата рута имаше припадници на редовната и интервентната полиција со сета заштитна опрема – шлемови, штитови, патот го надлетуваше полицискиот Eurocopter, а беше забранет и пристапот на демонстрантите на плоштадот св. Марко.

Проценка на ризик

Зоната околу хотелот „Вестин“, каде што престојуваше Вучиќ, беше под посебен безбедносен надзор уште од неделата, а на кровот беа специјалци снајперисти. Боно Марјановиќ, експерт за безбедност, ги коментираше овие мерки за осигурување.

– Невообичаено е со странски државник да дојде и неговиот ескорт, односно возилото што го користи. И ние го користевме нашето возило S-1 кога отидовме во Белград, а само во исклучителни случаи се користеше возилото на домаќините. И никогаш околу тоа немало проблем, бидејќи тоа може да биде едноставно барање на заштитеното лице, но исто така е дел од мерките против прислушување – вели Марјановиќ.

– Едноставно, безбедносниот систем функционира и сите мерки и нивната имплементација се во согласност со односите меѓу двете земји и проценката на безбедносните ризици. Користено е т.н. осигурување на трасата со затворање на сообраќај, мерки против експлозија, стерилни зони, со цел да се избегне било каква ризична ситуација. Затоа што ако нешто се случи на заштитеното лице, тоа би била сенка на меѓународниот углед на Хрватска. Од друга страна, со дозволување на демонстрациите државата се покажа како дел од демократијата. Но, забраната за пристап до плоштадот св. Марко е сосема разбирлива бидејќи не може да се дозволи било каква закана за безбедноста на заштитено лице – истакнува Марјановиќ.

Проверка на гости

Проверката на гостите кои престојуваат во „Вестин“ и размената на информации од разузнавачките служби се само дел од подготовката на секоја државничка посета. Бидејќи Вучиќ го возеше неговиот службен возач, правило е покрај него да биде и водачот на осигурувањето од МВР за случај на било каква непредвидена ситуација

 

 

 

17.02.2018 - 11:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа