Возачот намерно влетал во карневалската поворка

Мажот кој денеска со автомобил влета во карневалската поворка во германскиот град Волкмарсен и притаа повреди најмалку 30 лица, вклучувајќи и деца, тоа го сторил намерно, потврди полицијата.

Возачот е уапсен, но полицијата не можеше веднаш да соопшти детали за мотивите за насилниот упад на прославата во градот, што се наоѓа на 280 километри југозападно од Берлин.

- Работиме врз претпоставката дека станува збор за намерен напад, рече портпаролот на полицијата Хенинг Хин, наведувајќи дека меѓу повредените има и такви со повреди опасни по животот, како и деца.

Според портпаролот на полицијата, возачот на автомобилот кој влета во карневалската поворка бил 29-годишен германски државјанин, јави ТВ Хесенесау. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.02.2020 - 20:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега