Вонредна временска:Циколнот Силвија ќе беснее низ Македонија и во наредните денови

Продолжува влијанието на моќниот циклон Силвија кој во текот на вчерашниот ден (среда) донесе големо невреме во голем дел од државава предизвикувајќи штети и паднати дрвја во Скопскиот регион а на многу места е регистрирана и појава на град, објави Метеомакс.

Попладнево и вечерва времето ќе биде нестабилно облачно на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ проследени со интензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за појава на град

Слично време со чести врнежи и грмежи како и услови за локално невреме ќе продолжи и во текот на следните денови како и за време на викендот кој доаѓа додека температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање.

 Локално ќе наврне големо количество на воден талогпреку 40 – 50 л/м2) па токму поради ова можни се локални поројни поплави а постои можност и за зголемување на нивоата на реките и на езерата во државава.

 Во зоната на големата нестабилност има услови за локални поројни поплави а додека трае засилениот ветер граѓаните да бидат крајно претпазливи каде се движат а возачите своите автомобили да ги ставаат понастрана од дрвјата.

Исто така во текот на електричните презнења граѓаните да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја и домаќинските уреди да се исклучуваат.

 

 

 

14.06.2018 - 19:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега