Вонредна прогноза: Подгответе се за студ - циклонот носи многу снег

Во текот на денов врнежите постепено ќе се поместуваат кон исток и на повеќе места ќе поминуваат во снег со што снежна покривка понекаде ќе се формира и на пониските места, во вечерните часови облачноста краткотрајно ќе се намали па токму ова ќе услови значително опаѓање на температурите и утре наутро ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 2 додека на планинските места ќе се спуштат и под -10 степени, анализира Славчо Поповски.

Веќе во текот на утрешниот ден циклонот Невен ќе услови ново зголемување на облачноста и најпрвин на запад ќе има врнежи кој ќе бидат претежно од снег иако накратко на некои од пониските места можно е да бидат од дожд и снег, кон крајот на денот и навечер врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират на повеќе места со што ќе дојде до формирање на снежна покривка на повеќе места додека на повисоките места и на планините значително ќе се зголеми.

Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, поради ниските температури на воздухот ќе има појава на голомразица па поради ова на возачите им препорачуваме да бидат претпазливи особено низ планинските превои.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.12.2018 - 13:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега