Водостоите на повеќето реки над просекот за август

Зголемени се водостоите на речиси сите реки во земјава кај кои денеска се извршени хидролошки мерења.

Според УХМР, Бабуна е 20 пати повисока од просекот за август, Треска 13 пати, а Вардар кај Велес и Јегуновце бележи тројно покачување.

И останатите реки се над августовскиот просек, освен Сатеска кај Ботун, Лепенец кај Скопје и Крива кај Крива Паланка.

Состојбата со езерата, Охридско, Преспанско и Дојранско, нема поголеми промени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.08.2020 - 10:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега