ВО ЖИВО: Нов протест во Белград, градот под полициска опсада

По синоќешните насилни протести, денеска нов протест на граѓаните почна околу 18 часот на Платото пред Филозофскиот факултет.

Меѓу насобраните граѓани се лидерите на опозицијата Драган Ѓилас, Вук Јеремиќ, Бошко Обрадовиќ, Зоран Лутовац и Јанко Веселиновиќ.

„Ги лажираа податоците за бројот на заболени и мртви, Кога народот се побуни применија параполициски мерка. Народот повеќе не ги трпи лагите“, порачуваат.

Итно побараа именување на нов Кризен Штаб.

Во центарот на Белград со часови траеја судирите на полицијата и демонстраните кои во вторникот вечер се собраа пред Собранието на Србија откако шефот на државата Александар Вуќиќ најави воведување на полициски час поради влошената епидемиолошка состојба во државата.

Нередите траеја со часови, а има и повеќе десетици повредени лица, како демонстранти таки и полицајци. И материјалната штета е голема, запалени се пет полициски возила.

Protesti ispred Filozofskog fakulteta

Posted by Nova.rs on Wednesday, 8 July 2020

08.07.2020 - 18:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега