Во водите на Амазон откриен нов вид на електрична јагула која генерира огромен напон (ВИДЕО)

Во водите на Амзаон се пронајдени два нови вида на електрични јагули, од кои една се вика Electropharus voltai, а може да генерира и до 860 волти електричен напон.

Откриени се нови видови преку ДНК истражување, а за научниците ова откритие е уште еден доказ за разновидноста на дивиот свет на амазонската дождовна шума.

Откритието е исто така индикатор за важноста за заштита на ова живеалиште од уништување на шумите, односно сечење и уништување на дрвја и пожари, пренесува „Б92“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.09.2019 - 10:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега