Во Скопје најголем број на активни случаи со коронавирусот- во последните 24 часа речиси идентичен број и на оздравени и на новозразени

Во денешниот извештај од Министерството за здавство беше соопштено дека од направени 3.927 тестирања, позитивни биле 1.163 лица, а починати се 35 лица од кои најмладиот имал 39 години.

Од новозаразените најголем број се од Скопје- 473,  Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по - 32, Велес – 29, Кавадарци – 28, Гостивар и Кочани – по 27, Гевгелија – 22, Струга и Свети Николе – по 14, Неготино и Радовиш - по 12, Ресен и Валандово – по 11, Виница - 10, Крива Паланка и Берово - по 7, Демир Капија и Демир Хисар – по 3, Делчево – 2, Крушево, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 854 оздравени пациенти од кои Скопје – 475 се од Скопје,  Прилеп – 52, Велес – 40, Куманово – 37, Кавадарци – 36, Тетово – 27, Кочани – 25, Гостивар – 23, Неготино- 22,Берово – 18, Штип – 16, Крива Паланка – 13, Гевгелија – 12, Струмица и Свети Николе – по 9, Радовиш и Валандово – по 8, Виница – 7, Пробиштип – 3, Делчево, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 2, Битола, Демир Капија, Крушево, Богданци, Кратово и Дојран по – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 655.924 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 138.891, бројката на оздравени пациенти е 112.619, на починати е 4.108, а бројот на активни случаи изнесува 22.164.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 62030, активни 10830
Прилеп 7461, активни 1063
Куманово 7441, активни 1202
Тетово 6607, активни 689
Битола 5130, активни 1246
Велес 4854, активни 798
Гостивар 4779, активни 527
Кавадарци 4723, активни 721
Штип 4490, активни 496
Охрид 4434, активни 853
Струмица 3511, активни 478
Струга 2777, активни 286
Кочани 2411, активни 283
Кичево 2180, активни 295
Неготино 2026, активни 349
Гевгелија 1989, активни 413
Свети Николе 1347, активни 137
Крива Паланка 1126, активни 104
Ресен 1104, активни 228
Радовиш 982, активни 148
Берово 929, активни 138
Дебар 880, активни 55
Делчево 879, активни 105
Пробиштип 725, активни 81
Виница 670, активни 100
Валандово 578, активни 105
Крушево 446, активни 123
Богданци 432, активни 71
Демир Капија 378, активни 63
Кратово 340, активни 26
Демир Хисар 339, активни 47
Македонски Брод 323, активни 48
Пехчево 239, активни 26
Македонска Каменица 212, активни 14
Дојран 119, активни 16

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 16:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега