Во хотели на Попова Шапка стигнаа 154 лица во карантин

Од вчера и ноќеска во хотелите „Попова Шапка” и „Славија” на Попова Шапка, кои се во сопственост на АД ЕСМ се пристигнати лица кои треба да поминат 14 дневен карантин откако се вратени од странство, а согласно мерките за превенција од КОВИД19. Станува збор за 154 лица кои се дојдени со летови од Виена, Австрија и Базел Швајцарија.

-Првата група пристигна вчера околу 17 часот, а вторта околу 2:00 часот ноќеска по полноќ. Им беше извршен медицински преглед од Клинички центар Тетово. Сите имаат добиено храна, вода и хигиенски продукти според пропишаните процедури и протоколи, изјави Живе Алексовски, директор на подружица Попова Шапка при АД ЕСМ.

На 27 март во хотелот Арена Тетекс беа сместени 56 лица кои беа дојдени од Хрватска за да поминат 14 дена во државен карантин. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 13:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега