Во Грција ќе ви ги зeмат кесите ако го носите ова - И Бугарија има чудни рпавила

Ако одите на одмор во Грција, треба да внимавате што носите со себе, бидејќи цариниците во Грција имаат строги правила и прописи.

Така, не смеете да внесувате месо, како ни млечни производи.

Може да си понесете до два килограми млеко за бебе во прав, како и храна з апосебни потреби.

Дозволено е и 2 килиграми храна за милениче.

Смеете да внесете до 5 килограми овошје и зеленчук, додека кога станува збор за цигарите дозволени се 40.

За сите кои ова лето се одлучија да го поминат во Бугарија, постојат правила што може, а што не смеетеда внесете преку граница, и за што цариниците веднаш ќе реагираат.

Имено, Бугарија има специфични правила, па така може да внесете литро алкохол, со не повеќе од 22 посто, 4 литри вино или 16 пива.

Може да понесете 200 цигари, како и 2 килограми храна за деца.

Може да внесете 2 килограми риба, забранет е внес на месо и млеко и млечни производи.

Немаограничувања за леб, за чоколадо, слатки, маслинки, 2 килограми компир се дозволени и зеленчук и овошје.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.06.2019 - 21:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега